Muş’ta Desteklemeler Meyvesini Veriyor

Türkiye’de hayvancılığın önemli merkezlerinden bir tanesi olan Muş’ta yapılan desteklemeler ile hayvan varlığı bir milyon 409 bine çıktı.

Muş Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, yapmış olduğu açıklamada, Muş’ta hayvancılık ve tarımın en önemli geçim kaynaklarından bir tanesi olduğunu belirtti. Muş’un 325 bin büyükbaş ve bir milyon 84 bin küçükbaş hayvan varlığına sahip olduğunu belirten Müdür Aydın, şunları söyledi;

“Türkiye’de hayvancılık bakımından 14’üncü 152’inci sıralardayız. İlimiz hayvancılık için en müsait bölgelerden biri. Mera, doğal çayır, yem bitkisi üretimi, yonca ve korunga bakımından ilimiz iyi bir potansiyele sahip. Geçen sene 305 bin büyükbaş hayvanımız varken bu sene sayı 325 bine çıktı. Yüzde 7-8 oranında bir artış var. Küçükbaş hayvan sayımız geçen yıl 1 milyon 40 bin civarındayken, bu sene 1 milyon 84 bine çıktı.”

Hayvancılık faaliyetleri ile şehir ekonomisinin her sene beş milyon lira girdi sağlanmış oluğu belirten Müdür Aydın, yapılan desteklemeler ile şehirdeki hayvancılığın sürekli gelişmiş olduğunun altını çizdi.