Kayseri Yumurtası Orta Doğu’da

Kayseri’de üretilen yumurtalar Orta doğu’da raflarda yerini alıyor.

Türkiye’nin yumurta ihracatı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. İhracatı destekleyen kentlerden bir tanesi de Kayseri. Kayseri Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, şehirde üretilen her üç yumurtadan bir tanesi ihraç edilmiş olduğunu belirtti.

Müdür Şahin, Kayseri’nin de yumurta ihracatında önemli bir yere sahip olduğunu ve daha çok komşu ülkelere ihracat yapılmış olduğunu belirterek şunları söyledi;

“Irak’ta geçen yıl yaşanan olumsuz sonuçlardan dolayı bu ülkeye ihracatımız sekteye uğramıştı. Bunun üzerine sektör başka ülkelere yönelmeye çalıştı. Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Suudi Arabistan, Türki Cumhuriyetler gibi çeşitli ülkelere ihracatlar başlamış, daha öncesinde ürün gönderilen ülkelerde ihracat miktarlarında artışlar yaşanmaya başlamıştır.”

Açıklamalara devam eden Müdür Şahin, “İlimizden halen bu ülkelere haftalık bazda yaklaşık 10 tır ile 3,5-4 milyon adet yumurta gönderilmektedir. Diğer bir deyişle ilimizde üretilen her üç yumurtadan birini yurt dışına göndermekteyiz. Yumurtada KDV’nin yılbaşında yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesi ile biraz rahatlayan sektör, yeni ihracat yapılacak ülkeler bulunması, ihracat yapılan ülkelere yapılan ihracat miktarının artırılması ve ülke genelinde kuruluşu sağlanabilecek tek elden pazarlamaya yetkili ve etkili satış yapabilecek kuruluş vasıtasıyla daha güçlü bir sektör haline gelecektir.” dedi.